Bojleri
Užasno je kada neki od aparata u kući prestane da radi. Ipak, čini se da se najgore osećamo i najviše paničimo kada se pokvari bojler. Na stranu majstori za vodu, struju, bušenje pločica i stavljanje nosača... poenta je kako odabrati pravi? Kada biramo bojler, potrebno je uzeti u obzir sve mogućnosti. Zagrevanje vode prilagođeno vašim potrebama uštedeće vam vreme, vodu i energiju, na kraju i novac.
Akumulacioni bojleri
Potisni bojleri sa akumulacijom, odnosno veliki bojleri su najčešće zapremine od 30 do 100 litara. Obično se montiraju u kupatilima i rade pod pritiskom vodovodne mreže. Na sistem su povezani sa dve cevi, direktno u zidu. Bojleri sa akumulacijom se napune vodom, koja se zagreva, a zatim koristi kao topla voda. Akumulacioni bojleri se dele na prohormski bojleri i inox bojleri, a po načinu montaže mogu biti horizontalni ili vertikalni.
Prelivni bojleri
Prelivni bojleri sa akumulacijom, odnosno malolitražni bojleri su najčešće zapremine do 15 litara. Obično se montiraju u kuhinjama, ispod (podgradni, niskomontažni) ili iznad (nadgradni, visokomontažni) slavine. Bojleri ove vrste dele sa na bojlere niskog i visokog pritiska. Bojleri niskog pritiska rade bez pritiska, i za ovaj tip bojlera se koriste slavine sa tri cevi. Bojler se vezuje direktno na bateriju, gde se dve cevi povezuju na bojler, a treća kao veza sa sistemom, direktno u zid. Bojleri sa akumulacijom se napune vodom, koja se zagreva, a zatim koristi kao topla voda.
Protočni bojleri
Protočni bojleri bez akumulacije su manjih dimenzija, najčešće sa snagom između 10-18Kw. Rade pod pritiskom vodovodne mreže, a na sistem su povezani sa dve cevi, direktno u zid. Dele se na niskomontažne i visokomontažne. Bojleri bez akumulacije se ne pune vodom, već greju vodu trenutno, dok prolazi kroz cevi bojlera. Snaga grejača kod protočnih bojlera je desetak puta veća od snage grejača kod bojlera sa akumulacijom, što im omogućuje da zagreju vodu dok prolazi kroz cev.
Odabir bojlera zavisi od više faktora. Na osnovu vaših potreba i zahteva odabraćete akumulacioni, prelivni ili protočni bojler. Funkcionalnost, dizajn i cenovni rang uglavnom zavise od brenda za koji se odlučite. Kada se odlučite za model, primetićete da je različita cena za slične bojlere. Razlika je u vrsti kazana. Izrada kazana utiče na dugotrajnost i zaštitu od korozije.
Redovno održavanje
Glavni uzročnik taloženja kamenca su kvalitet vode kao i učestalost korišćenja bojlera. Za koju god vrstu bojlera i kazana da se opredelite, redovno održavanje je jednako preporučeno kako bi vaš bojler imao što duži vek trajanja.
Pored standardnih bojlera popularni su slim bojleri za kupatilo, posebno interesantni ukoliko imate malo prostora za postavljanje. Takođe, smart bojleri, koji prate vaše korišćenje i na osnovu toga vrše zagrevanje vode, i pored više cene od klasičnih, dugoročno su isplativi, jer znatno štede električnu energiju.
Saveti za korišćenje bojlera
– podešavanje temperature na 55-60°C donosi uštedu u potrošnji električne energije
– redovno uklanjanje kamenca i čišćenje smanjuje potrošnju električne energije
– kod čestog korišćenja većih količina tople vode, preporučuje se konstantno uključen bojler
– ispravne slavine i ventili donose uštedu u potrošnji vode
Na šta treba obratiti pažnju pri kupovini novog bojlera
U odabiru novog bojlera sa prodavcem se treba posavetovati o sledećim elementima:
- Kvalitet kazana i dužina njegove garancije
- Kolika je garancija na termostat i grejač
- Da li je u bojleru ugradjena magnezijumaska anoda
- Da li se uz bojler dobija sigurnosni ventil
- Da li se kod kvara uredjaja može lako nabaviti rezervni deo za bojler
- Pokrivenost ovlašćenog servisera za bojler
- Posebno obratite pažnju da li dimenzija bojlera odgovara prostoru gde se postavlja. Takodje proverite kompatibilnost nosača.
Tesy Bojler Modeco Electronic poliuretanski 50L GCV...
Na lageru u skladištu
Tesy Bojler 80 L BiLight Smart GCV 804420 B11 TSR beli
Na lageru u skladištu
Tesy Bojler kuhinjski emajlirani 10L GCU 1015 L52 RC...
Na lageru u skladištu
