Grafičke karte
Postoji li osoba koja u vreme neposredno pre pandemije, a naročito tokom pandemije nije čula nešto o grafičkim kartama? O skoku njihovih cena i problemima sa nabavkom jedino nisu pri;ala deca u vrtićima. Sada svi znaju da je grafička karta jako bitan i skup deo jedne konfiguracije.
Odabir grafičke kartice jedan je od najvažnijih segmenata izgradnje i nadogradnje svakog računara, ali najitniji je deo gaming računara. Samim time, to je i onaj deo hardvera na koji igrači troše najviše novca. Ipak, treba znati što treba potražiti i gde i to može biti izuzetno teško za svakoga koga igre i gaming više zanimaju od specifične tehnologije. Čak i onima koji se dobro razumeju u tehnologiju, snalaženje u takvim promenjivim uslovima i specifikacijama može biti nešto vrlo zahtevno. Ukoliko imate nekih nedoumica u pogledu izbora modela iz naše ponude, obratite se asistentu prodaje. Imajte u vidu da je svaki gejming računar različit i da će se vrsta kartice koja mu najbolje odgovara prirodno razlikovati, i to će zavisiti od igra za koje će se koristiti. Računar na kome vaše dete igra Minecrafta u rezoluciji 1080p zahteva drugačiju grafičku karticu od onog računara na kome se igraju najnoviji naslovi, sa najvećim detaljima i u 4K rezoluciji.
Vrednost - bitna stavka
Iako je CPU nekad bio najvažniji deo kod sklapanja računara, brzi razvoj grafičke tehnologije je označio grafičku kartu kao sada najvažniji uslov za gotovo sve igre. Pravilo je da između 30% i 50% ukupnih troškova sklapanja računara treba da ode na grafičku karticu, a to može varirati u zavisnosti oscilacija i razlikama cena. Sve dok je procesor razumno dobrog kvaliteta i brzine, na njega nećete morati da obraćate toliko pažnje. Vrhunske grafičke kartice poput Nvidia GeForce RTX 3090 mogu koštati više od 1.499 USD, kod nas još i više, dok se GPU-ovi srednjeg i niskog ranga mogu kretati od 400 do 1.000 USD, s time da postoje i entry grafičke kartice, koje se mogu pronaći za ispod 100 dolara.
AMD ili Nvidia?
AMD i Nvidia su kao AMD i Intel u procesorima. Ove kompanije na drugačiji način pristupaju osmišljavanju svojih GPU proizvoda (ili CPU), što i privlači različite tipove gamera. Svaka grupa igrača se kune u kvalitet svog omiljenog brenda dok je drugima sva ta frka nebitna. Postoje i treći koji menjaju izbor brenda od slučaja do slučaja sa željom da iskoristite najbolje od oba svieta. U principu, razlika između sklopa hardvera AMD-a i Nvidia-e je prilično mala, jer će ekvivalentne specifikacijske kartice oba proizvođača moći bez problema da pokrenu iste igre s uglavnom identičnim postavkama, što znači da se razlike najviše vide u detaljima. Ona stara da je đava u detaljima se najviše vidi kada su u pitanju grafičke kartice..
Određene igre su razvijene tako da budu više kompatibilne sa određenom vrstom ili serijom grafičkih kartica, što znači da će ti naslovi nešto bolje raditi baš na tim karticama. Sigurno ste videli kada pokrenete neku igru i vidite da piše ”Works best with AMD”, na primer, dok su neki drugi naslovi osmišljeni tako da iskoriste određene osobine koje nudi drugi proizvođač. Primer je Nvidia sa svojim RTX grafičkim karticama koje su maksimalno skoncentrisane na Ray Tracing tehnologiju, koja služi za prikazivanje odsjaja i osvjetljenja na što bolji način, što je dosta važno ukoliko igrači žele da igraju najnovije igre sa maksimalnim detaljima i ako žele da igra prikazuje sve ono što realno i može. Osim toga, tu imamo i DLSS AI tehnologiju skaliranja, koja se koristi za ubrzanje i poboljšavanje performansi pri visokim rezolucijama. Igračima koji nisu sigurni kojim putem krenuti, obično je bolje da se fokusiraju na pronalaženje grafičke kartice koja nudi najbolje u odnosu na cenu. Odgovor na pitanje Da li vam ”Ray Tracing” bitan ili ne, može uveliko da odredi to jeste li za grafičku karticu spremni izdvojiti brdo para.
Šta znače brojevi modela grafičkih kartica?
Mnogim korisnicima je veliki problem shvatanje i razumevanje toga šta točno znače svi ti brojevi pored naziva grafičke kartice, Ok, znamo da razumevanje brojeva nije toliko komplikovano ali će vam trebati malo vremena dok ne uđete u štos. Prvi broj se odnosi se novu seriju, naraštaj tehnologije koja se koristi na kartici. AMD je češće menjao nazive i brojeve, ali ipak izgleda da obe kompanije prelaze na dosledan način imenovanja. Ono što je važno napomenuti jeste to da svaka nova generacija donosi poboljšanje u performansama i tehnologiji za od 40 do 50% u odnosu na prethodnu generaciju. Dodatno je plus to što će novija generacija grafičkih kartica, pogotovo ako se radi o ”entry” nivou kartica, duže dobijati mogućnosti nadogradnje i ažuriranja.
Sledeća varijacija broja se odnosi na model kartice. Što je broj veći to je grafička kartica bolja, snažnija, ali i cenovno skuplja. Iako se način imenovanja donekle razlikuje, konkurentski modeli iz istog vremenskog perioda se često podudaraju u pogledu performansi. Za Nvidiae grafičke kartice koriste se dodatni nazivi Ti ili Super, na primer Nvidia GeForce 2080 Ti, dok AMD grafičke kartice mogu koristiti dodatna slova XT. Numerisanje je dodatno zakomplikovalo sve drugim karticama, onim koje koriste drugačiji broj generacije.
Koji brend odabrati?
Danas na tržištu postoji velik broj proizvođača, odnosno brendova koji proizvode AMD i Nvidia grafičke kartice. Cene im se znatno razlikuju. Bredovi kao [to su Asus, MSI ili Gigabyte su poznati po visokokvalitetnim i pouzdanim proizvodima, dok su neki drugi brendovi poznati po tome što nude dobre proizvode po nižim cenama, ali ih je kod nas teško nabaviti. Kao i kod svake tehnologije, skuplji brendovi će ponuditi u osnovi bolji kvalitet i bolje osobine, ali ako ste u nedoumici, prje nego što kupite neku grafičku karticu i kasnije se pokajete, bolje bi bilo da se pre toga dobro informirate o grafičkoj kartici koja vas najviše zanima. Ovdje isto treba biti oprezan kako ne biste naseli na prevare u vezi određenih brandova koji se znaju prodavati na određenim mestima i sajtovima po znato nižim cenama. Kada vam proizvod stigne, pitanje je da li radi i da li je ukraden. Ponekada je potrebno koristiti i logiku. Normalno je razlike ne mogu biti neverovatno velike za jedan isti proizvod ako je u pitanju legalan kanal i ispravan proizvod.
Grafička jedinica za obradu podataka ili GPU
U osnovi, GPU ili grafička jedinica za obradu podataka je srce svake grafičke kartice. Taj deo služi za obradu ogromne količine podataka koji ulaze u grafičku karticu. Iako se procesori sastoje od nekoliko velikih jezgra, GPU sadrži stotine ili hiljade manjih jezgra koje mu pomažu u izvršavanju mnogih računa koji su potrebni za gejming performanse. Kao i kod CPU-a ili procesora računara, brži GPU znači obradu veće količine podataka koju onda svako jezgr može obraditi, a što više jezgai neka grafička kartica sadrži, to više računa ona može odjednom odraditi, odnosno procesuirati.
Mogućnosti ”overclock-a”
Pojednostavljeno, ”overclockanje” grafičke kartice znači povećavanje radnog takta iznad granice koju je definisao proizvođač. Za razliku od CPU-a, većina proizvođača hardvera nudi grafičke kartice koje su već ”overclock-ovane” tokom proizvodnje što eliminše potrebu za time da igrači troše vreme i trud na to. Ako ”overclock-ujete” grafičku karticu, ona će raditi brže, imaće viši radni takt, ali će isto tako i generisati više topline i stvaraće više buke, tako da je i to nešto na šta treba obratiti pažnju.
Memorija
Ovdje važi ona logika više je i bolje, posebno kada je reč o prikazu detalja na maksimumu na 4K rezoluciji. Novije kartice entry nivoa obično dolaze sa najmanje 4GB memorije, kartice srednje klase obično imaju 6 do 8GB, a vrhunske kartice mogu imati 12 GB, dok ”high-end” broji 24GB. 6GB je minimalni zahtev ako želite fluidno igranje na 4K rezoluciji.
Potrošnja
U osnovi, što je moćnija grafička kartica, to joj je potrebna veća snaga. Neke entry grafičke kartice mogu raditi samo pomoću napajanja iz PCIe utičnice na matičnoj ploči a koja može pružiti do 75W, ali većina će zahtevati odvojenu vezu za napajanje od jedinice za napajanje (PSU). Dve su glavne vrste kabla za napajanje koji se koriste za povezivanje grafičkih kartica: 6-pinska i 8-pinska, koje isporučuju do 75, odnosno 150W struje. Grafičke kartice visokog razreda sa velikim potrebama za napajanjem mogu koristiti dva 6-pinska konektora, jedan 6-pinski i jedan 8-pinski ili čak dva 8-pinska konektora. Kabovi se obično isporučuju s PSU-om, a adapteri su lako dostupni za konverziju.
Ukoliko želite da saznate još nešto pre kupovine, obratite se asistentu prodaje.
Asus nVidia GeForce GT 730 2GB 64bit GT730-4H-SL-2GD5
Na lageru u skladištu
