Mašine za sušenje veša
Kada jednom probate mašinu za sušenje veša, ništa posle toga neće biti isto. Mašine za sušenje veša ubrzale i olakšale postupak sušenja, ali je, takođe, istina da nisu svi komadi odeće pogodni za sušenje u mašini.
Mnogo je prednosti mašina za sušenje veša. Ne samo da vam štede vreme, već su i neverovatno jednostavne za upotrebu i nežne prema vašoj odeći. Bitno je samo da se pridržavate napomena.
Jedno od pogrešnih uverenja je da sušenje u mašini predugo traje. Ovo mišljenje potiče iz perioda prvih mašina za sušenje veša. Međutim, najnovije tehnologije vam daju mogućnost brzog ciklusa sušenja, idealan režim rada za brzo sušenje veša od akrila ili za manje komade garderobe. Neke imaju i ciklus koji podrazumeva pranje i sušenje manje količine sintetičkog veša ili majica za samo sat vremena!
Druga velika zabluda je da mašina za sušenje veša izaziva skupljanje odeće. Ono što zapravo izaziva skupljanje jeste nedostatak vlage. Zbog toga je važno da ne presušite odeću, a kako biste znali koji program da odaberete, važno je da znate da čitate etikete na odeći. Intenzitet programa se može podesiti, u zavisnosti od nivoa prosušenosti veša koji vam je potreban.
Gužvanje odeće u mašini za sušenje veša je treće, takođe netačno uverenje. Ukoliko se mašina za sušenje pravilno koristi, ovo nije opcija.Novi ciklusi sušenja koriste posebnu tehnologiju kako bi vaš veš bio mekši i manje izgužvan i tako uštedite vreme pri peglanju!
U mašini za sušenje veša se ne mogu dobro osušiti veliki komadi odeće je, takođe, netačno. Dobro je poštovati opšte pravilo da napunite bubanj tek malo preko polovine, jer je prava količina odeće u mašini ključna za postizanje najboljeg učinka sušenja. Protok vazduha je od ključnog značaja za efikasno sušenje, pa ako je bubanj dupke pun, učinak sušenja će biti drastično smanjen.
Stariji tvrde da je sigurnije i energetski efikasnije osušiti veš na izvorima toplote kao što su radijatori. Ova tvrdnja je netačna iz više razloga. Iz veša koji se suši u zatvorenom prostoru isparava do, čak, 4 litra vode, što može dovesti do stvaranja buđi na zidovima. Ukoliko sušite veš na radijatoru, na taj način u njemu se skupljaju bakterije, a rizikujete i pojavu buđi. Da bi se to sprečilo, višak vlage mora da izađe kroz otvoren prozor. Veš koji sušite u stanu često može da poprimi neprijatne mirise iz kuhinje, upija dim i ostale nečistoće i nikada ne može biti svež i savršeno čist.
Izbegavajte da u mašini sušite sledeće komade odeće:
- Garderoba za vežbanje se pravi od specijalnih tkanina koji štite od sunca i znojenja, pa se sušenjem u mašini može izmeniti toliko da više ne bude za nošenje. Takođe, prostirke sa gumenom podlogom se nikako ne suše u mašini, jer mogu da se rastope.
- Visokim temperaturama ne bi trebalo da budu izloženi ni komadi veša koji sadrže elastin, likru, čipku, til.
- Stvari od skaja i veštačkog velura nikada ne sušite u mašini – toplota može da ih otopi zato što ti materijali često sadrže dosta plastike.
- Garderoba sa perlama, kristalima, šljokicama… se ne suši na visokoj temperaturi.
- Prekomerna toplota može uzrokovati pucanje ili ispadanje krzna, bilo da je pravo ili veštačko.
- Kupaće kostime treba osušiti na vazduhu, jer će se u mašini uništiti materijal.
- Nikakva odeća od vune ne bi trebalo da ide u sušilicu. Mogla bi se skupiti, a vlakna se mogu uništiti.
Whirlpool Mašina za sušenje veša FFT M11 82B EE bela
Na lageru u skladištu
Whirlpool Mašina za sušenje veša FFT M11 72 EE bela
Na lageru u skladištu
