Osvetljenje & Alat
Kod uređenja enterijera najteže je pravilan odabir rasvete i kako će ona uticati u različitim prostorijama u kući. Prvo što je potrebno znati da za samo osvetljenje životnog prostora ne postoje striktna pravila, samo preporuke i saveti renomiranih dizajnera. Bez obzira na veliki izbor različitih tipova i boja koje pruža rasveta, na kraju se izbor osvetljenja svede na pojedinačni ukus osobe koja će uređivati taj prostor, kao i na željeni nivo osvetljenja.
Veličina prostorije
Prvo je potrebno razmotriti samu veličinu prostorije koju osvetljavate. Svi zaboravljamo da su danas trendovi drugačiji u odnosu na period kada je svaka prostorija imala samo jedno centralno svetlo u vidu lustera ili jedne sijalice. I u današnje moderno doba pojedinci tvrde kako je za osvetljenje jedne prostorije dovoljna samo jedna sijalica. Da li je zaista tako? Danas se od rasvete očekuju mnogo više. Ona danas ne služi samo za obezbeđenje dovoljno svetlosti u prostoriji, već predstavlja deo dekoracije unutrašnjeg enterijera.
Namena
Veličina isnaga jedne sijalice nisu toliko bitne ako se zanemari funkcionalnost rasvete. Pre nego izabere, bilo bi dobro da znate koja je osnovna namena te prostorije i šta će se u njoj raditi. Za prostorije različite namene, potrebna je i drugačija rasveta. Prostorije poput kupatila, zasebnog toaleta bez prozora ili kuhinje zahtevaju mnogo više svetlosti od dnevnog boravka, dok bi za spavaće sobe trebalo odabrati topliju svetlost koja će garantovati opušteniji ambijent. Pored uloge dekoracije enterijera, ne treba zapostaviti primarnu funkciju rasvete, a to je da obezbedi dovoljnu količinu svetlosti. Koliko je to dovoljno svetlosti u pojedinim prostorijama? Stručnjaci su došli do formule koja će pomoći pri izračunavanju te količine. Na svaki kvadratni metar prostorije, svetlost mora biti jačine dvadeset pet vati, odnosno 250 lumena. Što znači da u dnevnoj sobi od 15 kvadratnih metara, moramo imati dovoljno svetlosti za 375 vati jačine, odnosno za 3750 lumena. Ne treba se striktno držati ove formule, pogotovo ako u pojedine prostorije dopire i velika količina dnevne svetlosti. Delovi životnog prostora sa manje prirodnog osvetljenja ili oni sa tamnim zidovima zahtevaju mnogo više svetlosti od one koju se dobija izračunavanjem formulom.
Koja rasveta ide gde?
Tržište proizvoda za osvetljenje se uvećava svakog dana, plasira se rasveta različitog oblika, dizajna i dimenzija koja ima mogućnost davanja svetlosit različitih tonova i boja. Svaki taj proizvod ima svoje prednosti i mane, zbog čega bi se lošije ili bolje uklopio u određeni prostor u kući. Pojedini proizvodi poput led traka se najbolje uklapaju iznad ugradnih plakara ili u sklopu stepenica kao podno osvetljenje. Zidne lampe idealno pristaju u tamnim hodnicima, ali i u sklopu trpezarija sa slabijim osvetljenjem. Stone lampe svoje mesto imaju u dnevnim i radnim sobama, na noćnim stočićima ili radnim stolovima, dok podne lampe najbolje pristaju u uglu dnevne sobe. Lusteri i plafonjere mogu da se uklope u svaku prostoriju u kući, dok direktna led rasveta ima najbolju primenu u kuhinji iznad radnih površina.
Bez alata nema ni zanata!
To su nas učili ali i dalje je to istina. Ipak, danas je dosta korisnika koji žele da u svom domu budu sam svoj majstor pa prodaja alata online postaje pravo iznenađenje svima. Prodaju se svi uređaji a mi vam smao skrećemo pažnju da dobro povedete računa o tome šta vam treba, koliko često ćete to koristiti i koliko para želite da potrošite. Najiskrenije vam kažemo da je profesionalan alat koji je skup nešto što ne traba da kupujete za povremene radove u stanu.
Niste sigurni i dalje? Kontaktirajte asistenta prodaje.
