Solid-State Drive (SSD)
Sve je u gigabajtima. Ili možda ipak nije?
Odluka o novom hard disku, definitivno nije najlakši zadatak. Bilo da kupujete novi računar ili želite unaprediti postojeći, hard disk će odigrati bitnu ulogu u svakodnevnom radu. Iako poznavanje hard diska najčešće ne ide dalje od standardnog pitanja koliko ima gigabajta ili terabajta, kapacitet samog diska nije i ne treba biti jedini kriterijum izbora. Pre svega, potrebno je shvatiti da i kod tvrdog diska postoji nekoliko vrsta sa svojim prednostima i manama.
- Klasični tvrdi disk (HDD)
- Solid State Drive (SSD)
- Solid State Hybrid Drive (SSHD)
Solid State Drive - SSD
SSD predstavlja sadašnjost, ali i budućnost čuvanja podataka na tvrde diskove. Glavna razlika u odnosu na HDD je u nepostojanju pomičnih delova u samom sastavu. SSD koristi flash memoriju (NAND ćelije) za prenos i čuvanje podataka. Kako se kod SSD-a ništa ne pomera, tako je i buka koju proizvode ovakvi tvrdi diskovi minimalna, tj. ne postoji.
Glavne prednosti SSD-a: manji nivo buke, veća brzina, duži vek trajanja, manje dimenzije i veća latentnost.
Mnogo važnije od buke, SSD kao primarnu prednost ima svoju brzinu. Ta se brzina naročito ističe kod pokretanja programa koji imaju veliku količinu podataka, kao na primer operativni sistemi. SSD je po pravilu gotovo 100 puta brži od klasičnog tvrdog diska. HDD-u je za pristup, random access, potrebno 5000-10000 mikro sekundi, dok SSD isti posao obavlja za 35-100 mikro sekunde.
Dodatne prednosti SSD
Izostanak pomičnih delova, osim na buku, utiče i na niz drugih prednosti koje SSD hard disk ima u odnosu na HDD.
- Duži životni vek
- Pouzdanost
- Zagrevanje
Ovo su tri najveće prednosti koje se usko povezane s izostankom pomičnih delova kod SSD-a. Sve tri kategorije su međusobne povezane pa tako manje zagrevanje implicitno utiče i na pouzdanost, pa i na samu dužinu životnog veka.
Mane SSD-a
Ono što su najveće prednosti HDD-a, ujedno su i najveće mane SSD-a. Cenom i kapacitetom SSD još uvek nije dovoljno konkurentan na tržištu. Konkretno, ako gledamo odnos cene i gigabajta, tada ćete uz HDD dobiti i do 2 puta više gigabajta za čuvanje vaših podataka.
Koji disk izabrati?
Ako imate laptop, cenićete brzinu koju će doneti SSD disk. Preporučujemo da sebi uz SSD disk koji je ugrađen u laptopu, nabavite i eksterni tvrdi disk na kojem ćete čuvati filmove, slike, muziku i razne druge stvari koje traže veće količine prostora. U slučaju da koristite desktop računar, izbor je još jednostavniji. Na jednu particiju instalirajte SSD disk na koji ćete smestiti operativni sistem i najvažnije programe, a na drugoj particiji ostavite klasični HDD pa tu ostavite sve svoje sadržaje. Rezultat je brzi računar sa mnogo prostora za čuvanje podataka.
Ukoliko i dalje imate nekih nedoumica, obratite se asistentu prodaje za konsultacije.
Samsung SSD 250GB M.2 PCI Express 3.0 x4 NVMe 970...
Na lageru u skladištu
Kingston SSD 120GB 2.5" SATA III A400 SA400S37/120G...
Na lageru u skladištu
A-Data SSD SU650 512GB 2.5" SATA III ASU650SS-512GT-R
Na lageru u skladištu
Samsung SSD 500GB M.2 NVMe MZ-V7S500BW 970 EVO PLUS...
Na lageru u skladištu
Samsung SSD 1TB 2.5" SATA III MZ-77Q1T0BW 870 QVO...
Na lageru u skladištu
Kingston SSD 1TB M.2 NVMe SKC3000S/1024G SSD KC3000...
Na lageru u skladištu
Kingston SSD 512GB M.2 NVMe SKC3000S/512G SSD KC3000...
Na lageru u skladištu
Kingston SSD 1TB M.2 NVMe SFYRS/1000G SSD FURY Renegade
Na lageru u skladištu
Samsung SSD 1TB M.2 NVMe MZ-V8P1T0BW 980 Pro Series
Na lageru u skladištu
Samsung SSD 2TB 2.5" SATA III MZ-77Q2T0BW 870 QVO...
Na lageru u skladištu
Samsung SSD 1TB M.2 NVMe MZ-V7S1T0BW 970 EVO PLUS...
Na lageru u skladištu
