Telesne Vage
Telesne vage se najćešće koriste kada poželimo da izgubimo na težini. Nekada su samo kilogrami bili bitni a danas imamo veliki izbor vaga koje mere procenat vode, masnoće, mišića... Toliko su pametne da pamte više korisnika i njihove rezultate. Nekada glomazne i ružne danas su idealan dodatak svakom kupatilu.
Ukoliko želite da izgubite na kilaži, u časovima po buđenju primenite nekoliko saveta koji će vam u tome pomoći.
Odmah po buđenju stanite na vagu
Jutarnje merenje, nakon prvog odlaska u toalet, prikazuje preciznije vrednosti od merenja tokom dana. Ono što kasnije jedete i pijete može da utiče na rezultate. Taj vizuelni podsetnik na vašu težinu svakog jutra može da pomogne da se pridržavate svog plana zdrave ishrane tokom ostatka dana i nedelje.
Čaša mlake vode sa limunom pre doručka
Jedna ili dve čaše obične mlake sa par kapi limuna vode pre doručka mogu da vam budu od pomoći ako želite da smanjite kilažu. Voda nema kalorija, ali zadovoljava i umanjuje apetit, pa možda posle jedne ili dve ćaše nećete imati potrebu za obilnim doručkom. Voda, takođe, stimuliše metabolizam da radi na sagorevanju kalorija.
Nes kafa sa limunom
Ukoliko pijete kafu, pokušajte da bar dva dana za redom popijete kafu sa limunom. Pomešajte vodu sa kašikom nes kafe i sokom od pola limuna.
Uradite lagane vežbe
Uradite lagane vežbe pre doručka. Vežbanje na prazan stomak zapravo pomaže da postignete bolje rezultate vežbanja. Znojne žlezde pre prvog obroka pomažu da sagorite kalorije, tako što za rad, kao resurs, koriste vaše telesne masnoće.
Napravite plan obroka
Svakog jutra napišite brzu listu onoga što ćete jesti tog dana. Planiranje obroka može da pomogne da odaberete niže kaloričnu hranu. Ako ste već odlučili šta ćete jesti tokom dana, teže ćete posegnuti za visokokaloričnom „brzom hranom“, poput pljeskavice ili pomfrita.
Koristite merice za količinu
Ruka ume „da se opusti“ kad je u pitanju konzumiranje visokokalorične hrane. Držite šolje ili kašike za merenje tamo gde obično pripremate doručak. Izmerite namirnice, poput žitarica ili mleka pre nego štoih stavite u činiju kako biste sebi servirali pravu količinu.
Usmerite pažnju na to što jedete
Usporite i razmislite o tome šta jedete. Cenite miris, izgled i ukus čak i jednostavnog doručka. Ne gledajte TV i ne pretražujte društvene mreže dok je obrok u toku: samo udahnite, opustite se i uživajte u mirnom obroku. Ova praksa može da pomogne da smanjite količinu.
Pešačite do posla
Ako spadate u one koji usled pandemije nisu „osuđeni“ na rad od kuće, dobro je da znate da duga svakodnevna vožnja automobilom može da dovede do „nagomilavanja“ kilograma. Više vremena provedenog u sedećem položaju, za volanom, nauštrb šetnje, dovodi do manje potrošnje kalorija. Koristite aplikacije za saobraćaj da biste pronašli kraću rutu. Pokušajte da parkirate nekoliko blokova dalje i, kad je lepo vreme, prepešačite ostatak puta do odredišta.
Napravite spisak za kupovinu
Ujutro napravite spisak potrebnih namirnica pre nego što krenete do supermarketa ili napravite „onlajn porudžbinu“. Držite se liste. Verovatnije je da ćete kupiti namirnice koje odgovaraju vašem zdravom režimu ishrane i da nećete impulsivno uzimati nepoželjnu hranu. Akcenat treba da bude na svežem voću i povrću.
Dovoljno spavajte
Premalo sna svake noći može da pojača apetit tokom celog dana, što može da dovede do debljanja. Ako ste umorni, veća je verovatnoća da ćete se odlučiti da preskočite trening tog dana, ukoliko se rekreativno bavite sportom. Zbog toga, obezbedite sebi dovoljno sna svake večeri. Držite se redovnog vremena za odlazak na spavanje i pronađite načine za kontrolu stresa, kako biste i zaspali na vreme.
